Projekt R

R – jak zacząć?

R jest bardzo popularnym i szybko rozwijającym się narzędziem do analizy i wizualizacji danych. Szczególnie szerokie grono odbiorców znajduje właśnie w zaawansowanych analizach GIS, czy też przetworzeniach teledetekcyjnych. Dzisiaj zapoznamy Was jak zacząć przygodę z tym językiem. Nie będę się rozpisywał nad teorią kto go stworzył i tak dalej, tylko zainteresowanych szerszym zgłębieniem genezy języka odsyłam do Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/R_(j%C4%99zyk_programowania)

Co nam będzie potrzebne, żeby korzystać z R w Windows? Najpierw trzeba go pobrać i zainstalować z: https://cran.r-project.org/bin/windows/base/

Wersja jest obsługiwana zarówno przez systemy operacyjne 32 i 64 bitowe. Po zainstalowaniu R-base możemy zacząć już z niego bezpośrednio korzystać odnajdując w folderze instalacyjnym plik R.exe. Uruchamiając go pojawia nam się interaktywna konsola jak w języku Python:

r1

Zdefinuj zmienną

c=1

, a następnie ją wyświetlmy używając nazwy zmiennej

c

Na konsoli wyświetli nam się wartość zmiennej c:

r2

Korzystanie z konsoli interaktywnej zalecane jest zaawansowanym użytkownikom posiadającym szerszą wiedzę o języku R. Po co się jednak męczyć skoro stworzono narzędzia ułatwiające pracę z tym językiem jak RStudio. RStudio zawiera edytor kodu, okno do wizualizacji wyników oraz wiele przydatnych narzędzi pomocnych w codziennej pracy, ale o tym będę pisał w innym wpisie. RStudio można pobrać ze strony:

https://www.rstudio.com/products/rstudio/download/

Po zainstalowaniu i uruchomieniu RStudio otwiera się aplikacja zawierająca wiele pod okien i narzędzi o których napiszę w kolejnym wpisie.

r3