RStudio zaczynamy działać
Po uruchomieniu RStudio uruchamia się okno w którym możemy wyróżnić:
Konsolę – na podobieństwo konsoli po uruchomieniu R.exe, gdzie można wpisywać bezpośrednio kod.
Okno środowiska – wyświetlane tu są wszystkie zapisane w pamięci zmienne, jak i funkcję. Środowisko można zapisać, jak również wczytać. Używając tego okna można również importować dane z zewnątrz oraz przejrzeć historię wpisywanych linii kodu.
Okno z zakładkami – tutaj możemy przeglądać strukturę plików na dysku (zakładka Files), wyświetlać wykresy (Plots), przeglądać zainstalowane pakietu (Packages), szukać pomocy na temat funkcji z pakietów (Help).
W R najczęściej chcemy pisać skrypty składające się z wielu linii, które następnie będziemy wykonywać. Do otwarcia nowego skryptu służy ikona Add R Script lub kombinacja klawiszy Ctrl+Shift+N. W otwartym podoknie możemy wpisywać skrypt kodu.
W naszych skryptach najczęściej używamy funkcji stworzonych przez innych. W R nazywają się one pakietami (packages). Takimi pakietami pomocnymi w GIS i przetworzeniach teledetekcyjnych są na pewno biblioteki raster do przetwarzania rastrów, czy też rgeos do analiz przestrzennych. Jak je zainstalować? Są dwie ścieżki:
- używając konsoli i wpisując install.packages(‘nazwa pakietu’)
- lub wybierając w RStudio z menu głównego Tools -> Install Packages… i w otwartym oknie wyszukać interesujący nas pakiet
Po zainstalowaniu wystarczy go tylko zainicjować w skrypcie lub konsoli używając funkcji library(nazwa pakietu).
W wpisach chcemy się w szczególności skupić na narzędziach R do analiz geoprzestrzennych i teledetekcji, dlatego w tej chwili nie będziemy rozszerzać podstaw języka R. Dla osób nie wtajemniczonych w arkana R odsyłam do poradników, których w sieci jest wiele. Podaję linki do kilku z nich, z których ja też korzystałem na początku:
http://www.cyclismo.org/tutorial/R/