Pythona czas zacząć
Python to bardzo popularny język programowania wysokiego poziomu, zawierający bogatą liczbą bibliotek, która stanowi o sile tego języka i stawia go w przewadze nad innymi językami. I tutaj zapewne .NET’ owcy będą uważać inaczej ale przeczytajcie dalej (ps. Dla wielbicieli technologii MS występuje kompilator IronPython , także widać, że „’pyton” dotarł też do komercji). Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o iOS, występuje wersja pod nazwą MacPython).
Python jest bardzo przydatny do pracy w geomatyce, wystarczy tylko spojrzeć na jego szerokie zastosowanie oraz programy, gdzie jest on zaimplementowany. Biblioteki w ArcGIS są stworzone własnie przy pomocy tego języka, QGIS w dużej mierze zbudowany jest właśnie na pythonie. Mapy Google oraz Yahoo w dużej mierze opierają swoją technologiczne rozwiązania na Pythonie.
Wniosek może być prosty, skoro tak dużo firm widzi użyteczność Pythona począwszy od rozwiązań typy desktop takich jak ArcGIS czy QGIS a kończąc na dużych korporacjach korzystających z bibliotek Pythona do budowania swoich zaawansowanych narzędzi, prędzej czy później wpadnie Ci do ręki skrypt, który będziesz musiał zinterpretować i zamienić do swoich potrzeb.
Skoro już zakładasz, że chcesz być specjalistą od geomatyki i nazywać się np: Specjalistą ds. GIS to powinieneś spróbować nauczyć się tego własnie języka, gdyż będzie Ci on pomocny w rozwiązywaniu codziennych problemów przy pracy z danymi przestrzennymi.
Skoro już wiemy, że warto – to teraz należałoby wykonać kolejny krok w kierunku nauki.
Na początek warto zacząć od „podstawy podstaw”, jest to szczególnie istotne zwłaszcza dla tych, którzy nie mieli z jakimkolwiek językiem programowaniem do czynienia.
Nie ma potrzeby dublować istniejące już kursy i tutoriale, dlatego odsyłamy do:
- www.python.org – Oficjalna strona języka od niej warto zacząć i trochę sobie poczytać na temat Pythona.
- pl.python.org/kursy,jezyka.html – Kursy Pythona do wyboru, polecamy w szczególności na początek bezbolesny kurs na youtube (link do kursu)
I na koniec kilka rad od Wujka 🙂
- Daj sobie czas, nie śpiesz się tylko krok po kroku przejdź przez wybrany przez siebie kurs.
- Jeśli czegoś nie zrozumiałeś nie „spinaj się”, tylko wróć do tematu za jakiś czas i spróbuj ponownie.
- Na początek korzystaj z bardzo prostych programów takich jak: PyScripter albo Python CommandLine, nie pracuj od razu z kombajnem typu PyCharm.
- Odpręż się włącz sobie tą melodie
- Patrz punkt 1:)
Do dzieła, niedługo usiądziemy do Pythona i poznamy jego zastosowania do obróbki danych przestrzennych.