Eksport i import tabel z CSV w PostgreSQL

Często po przetworzeniu danych w bazie chcemy wyeksportować nasze wyniki do tabel tekstowych. Najprostszym sposobem żeby to zrobić, jest eksport z PostgreSQL do pliku CSV. Pokażemy Wam to na przykładzie naszej tabeli z powiatami z PRG. Do pliku CSV będziemy chcieli zapisać wszystkie powiaty z województwa mazowieckiego. Kod powiatów z tego regionu zaczyna się od 14. Użyjemy tego pola do selekcji danych z użyciem LIKE. Do naszej tabeli wyeksportujemy id, kod powiatu, nazwę powiatu i jego geometrię w formacie WKT o którym pisaliśmy już wcześniej tutaj. Nasze zapytanie będzie wyglądało następująco:

To zapytanie wyświetli nam dane do wyeksportowania. Pierwszy wiersz wygląda tak

W celu wyeksportowania wyników zapytania do pliku CSV musimy opakować naszego SELECTa dodatkowo w COPY:

Po wykonaniu zapytania w miejscu docelowym (w naszym przypadku na dysku C) utworzony zostanie nowy plik z wynikami zapytania. Dodając do zapytania CSV HEADER zapisujemy również nazwy kolumn.

Wykorzystując COPY możemy także wczytać dane do PostgreSQL. W tym przypadku TO zastępujemy FROM. Nasze zapytanie wczytujące dane wyglądałoby następująco:

Przed wykonaniem tego zapytania musimy jednak pamiętać, aby utworzyć w PostgreSQL tabelę do której będziemy zapisać dane z pliku CSV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil