Geoserver pierwsze kroki – dodanie warstwy wektorowej

W poprzednim poście pt: Geoserver instalacja dowiedzieliście się w jaki sposób zainstalować open sourcowy serwer GIS.  Podczas instalacji mogliście jeszcze napotkać na problem uruchomienia serwera, spowodowany zajętością portu 8080 przez inną aplikację np: Skype.  Aby tego uniknąć należy w konfiguracji Skype zmienić port z którego będzie korzystać Skype, dzięki temu wolny port 8080 będzie mógł być zajęty przez Geoserver. Istotne jest również wgranie 32-bitowej wersji Java JRE a nie 64 bitowej w przypadku pracy w środowisku Windows 7 lub wyższym.

Ale do rzeczy jeśli Wasz GeoServer ma już wolny port i wszystko zostało dobrze zainstalowane należy w wyszukiwarce www wpisać adres http://localhost:8080/geoserver/web/.

Po zalogowaniu się, domyślnie jeśli w instalacji nie zmienialiście ustawień jest to login: admin, hasło: geoserver otwiera się okno z dostępną funkcjonalnością.

Zadaniem serwera GIS jest udostępnianie warstw przestrzennych (dane wektorowe, rastrowe) przez usługi typu OGC (np: WMS, WFS, WCS). W jaki sposób działa usługa WMS możecie przeczytać w naszym poście pt: Ja działa WMS. Dobrze jeśli zapoznacie się ze sposobem działania tego rodzaju usługi przed przystąpieniem do pracy z serwerem GIS.

W menu po lewej stronie możecie znaleźć wiele zakładek tematycznych, m.in. Status Servera, dziennik, informacje o kontakcie, dziennik itp.

Na początek zajmiemy się podglądem warstw. W zakładce Dane kliknij w Podgląd warstw. Z dostępnej listy jest możliwość wyświetlenia danej warstwy na 3 rożne sposoby (OpenLayers, KML oraz GML). Możesz przejrzeć jak wygląda dana warstwa na podglądzie w OpenLayers lub pobrać plik w formacie KML lub GML aby później wyświetlić je w aplikacji np: Google Earth.

Teraz spróbuj dodać wybrany plik shp do GeoServera.

Możesz dla przykładu pobrać dane z CODGiK pod adresem http://www.gugik.gov.pl/geodezja-i-kartografia/pzgik/dane-bez-oplat/dane-z-panstwowego-rejestru-granic-i-powierzchni-jednostek-podzialow-terytorialnych-kraju-prg

W kolejnym kroku kliknij w Stores ->Add New Store ->ShapeFile wskaż plik i dodaj go do GeoServera. Dobrze jeśli plik umieścic w folderze data_dir.

Dodają warstwę z tabelą atrybutów w języku polskim wybierz kodowanie ISO 8859-2.

Dodania warstwa będzie teraz widoczna w Podglądzie warstw

W kolejnym poście  szerzej omówimy interfejs GeoServera, dodamy warstwę rastrową oraz pokażemy w jaki sposób można podpiąć się pod wybraną warstwę WMS do aplikacji typy Desktop GIS.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil