Kafelki w GeoServerze

Warstwy dodawane do GeoServera mogą mieć różny zasięg przestrzenny i co się z tym wiąże, zajmują określoną ilość miejsca na dysku twardym. Szybkość podczytywanie warstw o szerokim zasięgu przestrzennym uwarunkowana jest m.in. wielkością danej warstwy, prędkością łącza czy użytą technologią. Aby usprawnić podczytywanie warstwy o szerokim zasięgu przestrzennym należy aktywować funkcję kafelkowania. Dzięki tej funkcji przy każdorazowej zmianie zasięgu wyświetlania warstwy podczytywane są tylko te kafle, które mieszczą się w danym zasięgu przestrzennym definiowanym przez klienta (np:użytkownika GoogleMaps).

Takie rozwiązanie pozwala znacznie przyśpieszyć podczytywaniu danych (tymczasowy efekt podczytywanie danych widoczny jest na powyższym zrzucie ekranowym).

Teraz przejdźmy do konkretów, żeby zobaczyć w jaki sposób aktywować kaflowanie dla warstwy w GeoServerze.

W menu Geoservera znajduje się zakładka Buforowanie kafelków. Wybierając z podmenu opcję Kafelkuj warstwy mamy możliwość podejrzenia dostępnych połączeń do warstw.

Po wybraniu jednej z opcji otworzą się parametry możliwe do ustawienia.

Dla każdej z warstw parametry mogą być ustawione w 4 tematycznie zakładkach, są to: Dane (Data), Publikowanie (Publishing), Wymiary (Dimensions), Buforowanie kafelków (Buffering).

W zakładce dane, występują podstawowe informacje o zasobie danych, układzie współrzędnych, słowa kluczowe, metadane.

Zakładka publikowanie, stawienie dla usług WMS lub WFS w zależności, czy chcemy dany zasób prezentować w formacie kafli rastrowych (WMS) czy wektorowych (WFS).

Zakładka wymiary umożliwia paramilitaryzacje wyświetlania pliku vektorowego, który zawiera takie parametry jak czas oraz rzędną terenu.

W zakładce buforowanie ustawiamy parametry dla pamięci podręcznej, tj. wielkość kafelka, format kafelka (pliki jpg, gif dla rastrowych kafelków, w przypadku kafli wektorowych format ustawia się na png). W zakładce tej ustawiamy też możliwe style wyświetlające kafle oraz układ współrzędnych.

Na koniec warto dodać, że kaflowanie najlepiej jeśli uruchomimy dla warstw podkładowych, które generują się nam zawsze. W przypadku, kiedy warstwą podkładową jest np: pokrycie terenu, a na tą warstwę są podczytywane dane o różnym zasięgu przestrzennym, to dla warstwy podkładowej właśnie, która jest permanentnie wykorzystywana warto uruchomić opcję kaflowania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil