Nowa biblioteka SF do GIS w R

Niedawno pisaliśmy na facebooku o tym że pojawiła się nowa biblioteka sf do obsługi danych GIS. Dzisiaj pokażemy Wam jej podstawowe funkcje. Zaczynamy jak zawsze od zainstalowania i załadowania wspomnianej biblioteki. Jeżeli nie wiecie jak to zrobić zajrzyjcie tutaj. Do wczytania warstw w nowej bibliotece używamy funkcji st_read(). Wczytamy dwie używane przez nas wcześniej warstwy kolej i drogi (pobierz):

Przyjrzyjmy się jak wczytuje się warstwa kolej:

Geometria jest zapisywana jako osobna kolumna w standardzie simple feature OGC (dokumentacja – http://www.opengeospatial.org/standards/sfa), a nie tak jak rgdal w postaci obiektowej.

W bibliotece umieszczone zostały nie tylko narzędzia do odczytywania, ale również do analiz przestrzennych. Narzędzia te korzystają z biblioteki rgeos. Na przykład intersekcję możemy wykonać funkcją st_intersection():

Na obiektach sf możemy wykonać wszystkie działania z biblioteki rgeos.

Zapis warstwy do pliku odbywa się z użyciem funkcji st_write():

A teraz wisienka na torcie:) Dlaczego biblioteka jest lepsza od bibliotek rgdal i rgeos? Została zoptymalizowana co przyspiesza znacznie proces wczytania, zapisu i analizy danych. Przykładem może być wczytanie warstwy poligonów zawierającej ok. 600 000 budynków:

Narzędzia nowej biblioteki są 7x szybsze od rgdal przy wczytywaniu danych. Jej plusem jest z pewnością również integrowanie narzędzi z dwóch oddzielnych bibliotek rgdal i rgeos.

Nowa biblioteka nie ma tylko samych plusów:( O jej wadach i obejściu ich w kolejnym poście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil