Pythona czas zacząć

Python to bardzo popularny język programowania wysokiego poziomu, zawierający bogatą liczbą bibliotek, która stanowi o sile tego języka i stawia go w przewadze nad innymi językami. I tutaj zapewne .NET’ owcy będą uważać inaczej ale przeczytajcie dalej (ps. Dla wielbicieli technologii MS występuje kompilator IronPython , także widać, że „’pyton” dotarł też do komercji). Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o iOS, występuje wersja pod nazwą MacPython).

Python jest bardzo przydatny do pracy w geomatyce, wystarczy tylko spojrzeć na jego szerokie zastosowanie oraz programy, gdzie jest on zaimplementowany. Biblioteki w ArcGIS są stworzone własnie przy pomocy tego języka, QGIS w dużej mierze zbudowany jest właśnie na pythonie. Mapy Google oraz Yahoo w dużej mierze opierają swoją technologiczne rozwiązania na Pythonie.

Wniosek może być prosty, skoro tak dużo firm widzi użyteczność Pythona począwszy od rozwiązań typy desktop takich jak ArcGIS czy QGIS a kończąc na dużych korporacjach korzystających z bibliotek Pythona do budowania swoich zaawansowanych narzędzi, prędzej czy później wpadnie Ci do ręki skrypt, który będziesz musiał zinterpretować i zamienić do swoich potrzeb.

Skoro już zakładasz, że chcesz być specjalistą od geomatyki i nazywać się np: Specjalistą ds. GIS to powinieneś spróbować nauczyć się tego własnie języka, gdyż będzie Ci on pomocny w rozwiązywaniu codziennych problemów przy pracy z danymi przestrzennymi.

Skoro już wiemy, że warto –  to teraz należałoby wykonać kolejny krok w kierunku nauki.

Na początek warto zacząć od „podstawy podstaw”, jest to szczególnie istotne zwłaszcza dla tych, którzy nie mieli z jakimkolwiek językiem programowaniem do czynienia.

Nie ma potrzeby dublować istniejące już kursy i tutoriale, dlatego odsyłamy do:

  1. www.python.org –  Oficjalna strona języka od niej warto zacząć i trochę sobie poczytać na temat Pythona.
  2. pl.python.org/kursy,jezyka.html – Kursy Pythona do wyboru, polecamy w szczególności na początek bezbolesny kurs na youtube (link do kursu)

I na koniec kilka rad od Wujka 🙂

  1. Daj sobie czas, nie śpiesz się tylko krok po kroku przejdź przez wybrany przez siebie kurs.
  2. Jeśli czegoś nie zrozumiałeś nie „spinaj się”, tylko wróć do tematu za jakiś czas i spróbuj ponownie.
  3. Na początek korzystaj z bardzo prostych programów takich jak: PyScripter albo Python CommandLine, nie pracuj od razu z kombajnem typu PyCharm.
  4. Odpręż się włącz sobie tą melodie
  5. Patrz punkt 1:)

Do dzieła, niedługo usiądziemy do Pythona i poznamy jego zastosowania do obróbki danych przestrzennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil