Tworzenie piramid dla GeoTiff

W kolejnym poście dotyczącym GeoServera dowiecie się w jaki sposób radzić sobie z dużymi geotiff’ami. Nierzadko rozmiary obrazów rastrowych przekraczają 2 GB i od tego momentu zaczynają się problemy ze sprawnym wyświetlaniem tak bogatego źródła danych. Aby zapobiec wolnemu wczytywaniu obrazu zastosujemy piramidę, która tworzy wiele mozaik obrazów, z których każda ma inny poziom powiększenia, dzięki czemu każda płytka jest przechowywana w oddzielnym pliku.

Każdy widok jest układany w postaci kafelków, co oznacza, że przy każdorazowej zmianie zasięgu oraz zakresu zbliżenia zostają podczytywane oddzielne pliki, co powoduje tym samym szybsze działanie/podczytywanie obrazu.

GeoServer domyślnie nie ma możliwości generowania piramid dla zdjęć, dlatego należy zainstalować odpowiednie rozszeżenie, które można pobrać ze strony https://build.geoserver.org/geoserver/2.12.x/

Po ściągnięciu rozszerzenia geoserver-2.12-SNAPSHOT-pyramid-plugin.zip należy rozpakować plik z rozszerzeniem *.js do katalogu C:\Program Files (x86)\GeoServer 2.12.1\webapps\geoserver\WEB-INF\lib.

Po zresetowaniu serwera wchodzimy w opcję Stores (Zbiory) i definiujemy/dodajemy nowe źródło danych. Jak widać mamy opcję dodatkową do wyboru, tj.

Po podaniu ścieżki do geotiffa zatwierdzamy wybór

Czy teraz potraficie powiedzieć jaka jest różnica pomiędzy kafelkowaniem (tilling) a piramidą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil