Dane satelitarne Sentinel-2 w R

Zbierane od 2015 roku dane z europejskiego satelity Sentinel stanowią doskonałe bezpłatne źródło satelitarnych danych obrazowych. W niniejszym poście pokażemy Wam jak można pobrać i przetworzyć te dane w R dla określonego rejonu. Wykorzystamy do tego pakiet sen2r. Załadujmy go:

Wczytamy też regionem dla którego pozyskamy dane z użyciem funkcji pakietu sf:

Pakiet sen2r umożliwia pobieranie i przetworzenie danych za pomocą GUI. Graficzny Interfejs Użytkownika wywołuje się funkcją sen2r bez atrybutów:

My jednak pobierzemy i przetworzymy dane Sentinel-2 z użyciem bezpośrednio funkcji tego pakietu. Zapoznanie z GUI pozostawiamy Wam.

Do wylistowania dostępnych dla naszego regionu zobrazowań użyjemy funkcji s2_list. W funkcji tej zdefiniować można wiele atrybutów tj. zakres przestrzenny (spatial_extent), zakres czasu (time_interval), maksymalne pokrycie chmurami (max_cloud) i wiele innych. Nasza funkcja będzie wyglądała następująco:

Tabelę danych images_list możemy dowolnie filtrować. Z pobranej listy pobierzemy z wykorzystaniem sen2r zobrazowanie z 2020-07-01:

W folderze wyjściowym w BOA i NDVI zapisane zostały zdefiniowane przetworzenia, a w folderze l2a dane źródłowe.

Pakiet sen2r zawiera wiele przydatnych funkcji, które można wykorzystać nie tylko do danych z satelity Sentinel-2. Odkrywanie tego pakietu w szczegółach pozostawiamy Wam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil