Ludzie GIS – Roger Tomlinson

Chcielibyśmy zaprezentować Wam nowy cykl na naszym portalu związany z osobami, które wywarły duży wpływ na rozwój technologii systemów informacji geograficznej, teledetekcji, fotogrametrii czy szeroko pojętej informatyki. Jako pierwszego przestawiamy Pana Rogera Tomlinsona, uważanego za ojca GIS.

Roger Tomlinson urodził się 17 listopada 1933 roku w Cambridge w Angli. Ukończył studia licencjackie z geografii na Uniwersytecie w Nottingham oraz studia w zakresie geologii na Uniwersytecie Acadia w Kanadzie. Swoją naukę kontynuował do uzyskania stopnia doktora na Uniwersytecie w Londynie broniąc swoja pracę w zakresie zastosowania elektrotechnicznych metod i technik informatycznych do przechowywania. opracowywania i oceny danych przestrzennych.

Jego kariera zawodowa związana była głównie z Kanadą i Uniwersytetem Acadia, w którym pełnił rolę adiunkta. Swoje zdolności techniczne miał możliwość rozwijać w firmie Spartan Air Services, w której pracował jako kierownik działu kartografii komputerowej. Posiadał również bogate doświadczenie pracując dla Departamentu Leśnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. To właśnie w tym czasie stworzył pierwszy na świecie system GIS – System Informacji Geograficznej Kanady.

Roger Tomlinson był laureatem wielu nagród, wspomnieć warto jednak to najistotniejsze- Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

Przeglądając prace Rogera Tomlinsona oraz niezliczone projekty, którymi przewodniczył wnioskować możemy, że był on pionierem, który posiadał nie tylko wyobraźnię ale również miał w sobie niebywałą zdolność przeniesienia myśli w czyny.

W 2010 roku Roger Tomlinson za naproszenie Esri Polska odwiedził nasz kraj, było to dla nas niebywałe spotkanie, móc spotkać człowieka, który w tak silny sposób ukształtował nowe spojrzenie na geografię i stworzył nową technologię towarzyszącą nam dzisiaj na każdym kroku.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników GIS zachęcamy do lektury książki „Rozważania o GIS” autorstwa Rogera Tomlinsona.

 

Krótki film przedstawiający Rogera Tomlinsona

więcej informacji znajdziecie pod następującymi linkami:

https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Tomlinson

http://www.esri.com/esri-news/arcnews/spring14articles/roger-tomlinson-geographer

http://www.urisa.org/awards/roger-tomlinson/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate using Google Translate»
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba Ci się nasza strona? Odwiedź nasz profil